Bolezenska problematika
Zavarujemo lahko le zdrave ljudi.
V nobenem primeru ne moremo življenjsko zavarovati oseb, ki (razen program SG5S-A):
- imajo zelo visok krvni pritisk,
- so imele udar kapi,
- bolehajo za rakom,
- so mentalno prizadete ali bolne,
- imajo težko sladkorno bolezen,
- imajo težke bolezni notranjih organov in
- imajo AIDS.
Oseba, ki je prebolela operacijo slepiča, kile, žolčnih kamnov, mandeljnov... , se lahko zavaruje, če nima zaradi teh posegov zdravstvenih težav. V kolikor se te bolezni na ponudbi označijo, je ravno tako potrebno priložiti zdravniški izvid.
V primeru, da zastopnik v ponudbo vpiše, da je oseba bolna ali da je bila bolna, mora k ponudbi VEDNO priložiti najnovejšo obstoječo zdravstveno dokumentacijo. Invalidne osebe ponavadi zavarujemo le življenjsko.
Izjema je 12. vprašanje v primeru tarife Elite-A, kjer ni potrebno prilagati zdravstvene dokumentacije, čeprav je odgovor pritrdilen. Dovolj je navedba vrste bolezni in starosti osebe v času, ko je za to boleznijo zbolela, in njeno trenutno zdravstveno stanje v zvezi z navedeno boleznijo.
Če pri izdelavi ponudbe niso bile navedene obstoječe bolezni (so bile zamolčane), zavarovalnica v primeru smrti zavarovanca ne bo izplačala zavarovalne vsote po polici, ampak le matematično rezervo (znesek, podoben odkupni vrednosti). V skrajnih primerih namernega zavajanja zavarovalnice z zamolčanjem bolezni pa zavarovalnica ne izplača niti matematične rezervacije in celo sproži postopek pred sodiščem.
Zdravniška potrdila pri uveljavljanju zavarovalnin
Postopki ugotavljanja bolezni ali nezgode, ki so temelj za dokazovanje upravičenosti nadomestila, potekajo še vedno po ustavljenem redu, kot smo ga bili vajeni do sedaj. V kolikor gre za zdravljenje pri lečečem zdravniku, nam zadostuje fotokopija dela zdravstvenega kartona, kjer je opisan oz. naveden zdravstveni postopek, iz katerega je razviden potek zdravljenja. V kolikor gre za specialistično zdravljenje, pa nam zadostuje dobro vidna fotokopija tega specialističnega izvida oz. kartona.
Trditve, da zdravstveno osebje zaradi zakona o varstvu osebnih podatkov ne more izdati kopije zdravstvenega kartona oz. podobnega dokumenta, je v nasprotju s 47. členom Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZDDej), ki natančno določa, da ima vsak bolnik pravico do vpogleda v medicinsko dokumentacijo.